Menu
Home Page

GOVERNING BODY STRUCTURE & COMMITTEES

GOVERNING BODY STRUCTURE

Clerk to the Governors – Louise Cockerton

 

Co-opted Members (5 – elected)                                  Local Authority (1)

David Cohen (Chair)                                                                          David Smith

Andy Schooler

Sheila Hammerton

Clare Walton

** Vacancy**

 

Parent Governors (min 2 – elected)                                Staff Governors (2 to include Head)

Andy Johnson (Vice-Chair)                                                               Linda Gildea – Headteacher

Samantha Gould                                                                                Danielle Cooper

Jamie Brooks

Chris Tye

                                                         ****************************************************

 

Pupil & Staff Discipline Panel                                          Staff Discipline Appeals Panel

Andy Schooler                                                                                         David Cohen

**Vacancy**                                                                                           Sheila Hammerton

David Smith                                                                                            Andy Johnson

 

Pay Committee                                                          Pay Appeals Panel

Headteacher                                                                                           Andy Schooler

Chair of Personnel, Finance & Premises                                                   David Smith

**Vacancy**

H/T Performance Management Panel

Andy Schooler                                                                                         

David Cohen                                                                                             

John Brace (external advisor)

 

Personnel, Finance & Premises Committee                             Parent, Community & Curriculum C’tee

Linda Gildea (Headteacher)                                                                    David Smith (Chair)

Andy Johnson (Chair)                                                                             Linda Gildea - Headteacher

Andy Schooler                                                                                        David Cohen

Chris Tye                                                                                                Andy Schooler

Sheila Hammerton                                                                                  Andy Johnson

David Smith                                                                                           Sam Gould

Jamie Brooks                                                                                         Danielle Cooper

Claire Pallett – Deputy Head (observer)                                                 Claire Pallett – Deputy Head (observer)

Carla Eldridge & Debbie Pringle (observers)

Top